недела, 18. април 2021. Вести денес: 26
home Вести

Пратеник на ОН: Да се искористи пораката на Хутите, да се стави крај на војната во Јемен

Пратеник на ОН: Да се искористи пораката на Хутите, да се стави крај на војната во Јемен
Martin Griffith, Special Envoy of the Secretary-General for Yemen addresses the SC. The situation in the Middle East - Yemen

Пратеникот на ОН за Јемен Мартин Грифитс изјави дека иницијативата на бунтовниците Хути за прекин на напади врз Саудиска Арабија „би можела да испрати силна порака за желба да се заврши војната“ во Јемен.

Грифит ова го изјави неколку часа откако Хутите објавија дека ќе ги запрат нападите со дронови и балистички ракети врз Саудиска Арабија, ако коалицијата предводена од Ријад го направи истото и ги прекине нападите врз Јемен, и една недела откако бунтовничката група презеде одговорност за нападот на саудиската нафтена рафинерија.

Пратеникот на ОН повика „оваа прилика да се искористи и да се преземат сите неопходни чекори со цел намалување на насилството, воената ескалација и реторика која не е од помош“.

Коронавирус