четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 168
home Вести

Познато после колку време кралицата Елизабета Втора ќе се врати на обврските

Познато после колку време кралицата Елизабета Втора ќе се врати на обврските

Кралицата Елизабета Втора почна осумдневна жалост за нејзиниот сопруг, принцот Филип, кој вчера почина во дворецот Виндзор на 99 години.

За време на овој период, законите нема да добиваат кралска согласност, а држаните работи привремено ќе запрат во знак на почит.

Периодот на кралската жалост ќе продолжи во наредните 30 дена, по што кралицата ќе се врати во јавниот живот и на своите обврски.

Иако принцот Филип има право на државен погреб, тој пред смртта изразил желба за скромна церемонија.

Коронавирус