петок, 18. септември 2020. Вести денес: 107
home Вести

Позната причината за експлозијата во кафуле каде загинаа едно лице, а 22 беа повредени

Позната причината за експлозијата во кафуле каде загинаа едно лице, а 22 беа повредени

Експлозијата што синоќа изби во кафуле во рускиот град Саратов, при што едно лице загинаа, а 22 беа повредени, била предизвикана од истекување на гас.

Според податоците на руското Министерство за вонредни ситуации, од 40 лица кои во моментот се наоѓале во кафулето, 22 се повредени, меѓу кои и двајца малолетници.

Хоспитализирани се 14 лица, од кои едно лице им подлегнало на повредите.

Коронавирус