среда, 21. април 2021. Вести денес: 159
home Вести

Позната новинарка убиена пред куќа во Авганистан- тргнала на работа, па ја пресретнале напаѓачите

Позната новинарка убиена пред куќа во Авганистан- тргнала на работа, па ја пресретнале напаѓачите

Мену Мангал е убиена од двајца засега неидентификувани мажи во близина на нејзината куќа во Авганистан.

Некогашната телевизиска новинарка и советничкам во авганистанскиот парламент Мена Мангал е убиена во Кабул.

Мену Мангал во тој момент тргнала да оди на работа во парламентот, каде работела како советничка во Комисијата за култура.

Како што пренесува Ројтерс, напаќачите биле на мотори.

Мангал претходно известувала за истакнатата авганистанска телевизија „Аријана њуз“.

До убиство дошло во моментот на зајакнатото фокусирање на женските права, пред можно заминување на странските сили од Авганистан и евентуално враќање на талибанците на власт.

Коронавирус