среда, 28. јули 2021. Вести денес: 176
home Вести

Пожари се шират во Калифорнија

Пожари се шират во Калифорнија

Пожарот избувна во саботата во Ниланд, мал и сиромашен земјоделски град на околу 160 километри од Сан Диего. Пожарот започнал во Ниланд кој е мал земјоделски град, одалечен на околу 160 километри од Сан Диего.

Штетите сè уште се проценуваат, но досега се уништени околу 20 куќи, а 130 лица се евакуирани, изјави Линда Дејл, претставник на округот Империјал.

Американскиот Црвен крст за јужна Калифорнија објави дека се обидува брзо да обезбеди сместување за сите евакуирани.

Сиромашната заедница во областа Империјал е сериозно погодена и од епидемијата на коронавирусот, па околу 500 пациенти биле пренесени во здравствените установи во соседните градови и области.

Коронавирус