понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Пожар во околината на Лос Анџелес: Илјадници луѓе повикани да се евакуираат – уапсени двајца осомничени

Пожар во околината на Лос Анџелес: Илјадници луѓе повикани да се евакуираат – уапсени двајца осомничени

Шумски пожар избувна во околината на Лос Анџелес, недалеку од националниот парк Топанга, илјадници луѓе беа повикани да се евакуираат, а голем број жители беа повикани да бидат во готовност и подготвени да ги напуштат своите домови доколку пожарот не биде ставен под контрола.

Сè уште не е утврдено што го предизвикало овој пожар, но противпожарната служба во Лос Анџелес објави дека пожарот е „сомнителен“ и дека истрагата е во тек, пренесува Танјуг.

Во извештајот на АП се наведува дека полицијата во Лос Анџелес уапсила и подоцна ослободила едно лице, како и дека е уапсен уште еден осомничен кога од вчера биле испрашувани од полицијата.

„Пожарот се засилува“, соопшти противпожарната служба, потврдувајќи дека огнот досега уништил површина од околу 5,5 квадратни километри.

ЕУРО 2020

Македонија