среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 107
home Вести

Пожар во Ковид болницата во Романија – загинаа девет лица

Пожар во Ковид болницата во Романија – загинаа девет лица

Во пожарот што избувна на одделот за интензивна нега во болница на северот на Романија, каде се лекуваат пациенти со коронавирус, загина седум лица, соопштија романските власти.

Портпарол на службата за итни случаи во регионот каде избувна пожарот изјави дека пожарот проголтал две простории во кои имало 16 пациенти пред да се изгасне.

Според неа, се верува дека сите жртви „биле заразени со коронавирус“.

Таа рече дека уште еден пациент и еден член на болничкиот персонал се во критична состојба по пожарот.

Коронавирус