вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 90
home Вести

Повторно скок на дигиталната валута: Биткоинот утрово го израдува светскиот пазар – пристигна неверојатна информација!

Повторно скок на дигиталната валута: Биткоинот утрово го израдува светскиот пазар – пристигна неверојатна информација!

Биткоинот, најпопуларната криптовалута во светот, е во тренд на закрепнување последните два дена.

Во моментов, според податоците на страницата Коиндекс, биткоинот вреди 36.829 долари, што е за 7,63 проценти повеќе отколку што се тргуваше во последните 24 часа.

Пазарната капитализација на најпопуларната криптовалута утрово достигна 690 милијарди долари.

Целиот пазар на криптовалути генерално влезе во тренд на закрепнување.

Втората најпопуларна криптовалута во светот, етереум, забележа раст од 0,62 проценти во последните 24 часа, а во моментов се тргува по цена од 2.540 долари.

Растеле и Рипл, Кардано, Полкадот и други. Од 1,27 проценти во случајот на Рипл до 9,21 проценти во случајот на Полкадот.

Коронавирус