понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 60
home Вести

Повеќе од илјада куќи уништени во пожарот во Калифорнија

Повеќе од илјада куќи уништени во пожарот во Калифорнија

Пожарот кој изби во северниот дел на Калифорнија уништи 1.018 куќи во Рединг и околината на тој американски град.

Калифорниската служба за шумарство и заштита од пожари соопшти дека во пожарот се уништени уште 440 објекти, вклучувајќи и амбари и складишта.

Шест лица загинаа, а околу 38 илјади беа принудени да ги напуштат домовите поради пожарот кој беснее повеќе од една недела во околината на Рединг.