сабота, 6. март 2021. Вести денес: 107
home Вести

Повеќе од 50 жртви во поплави во Јужна Африка

Повеќе од 50 жртви во поплави во Јужна Африка

Најмалку 50 луѓе загинаа во поплавите предизвикани од обилните дождови што го зафатија јужниот и источниот дел на Јужна Африка.

Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат луѓе од урнати куќи во крајбрежните делови на провинцијата КваЗул-Натал каде настрадале 51 лице.

Во овој регион со денови паѓа дожд, но властите синоќа не очекувале толкава количина врнежи.

Коронавирус