петок, 4. декември 2020. Вести денес: 4
home Вести

Повеќе од 5.000 криминални групи во Европа под истрага

Повеќе од 5.000 криминални групи во Европа под истрага

Европскиот комесар за внатрешни работи Илва Јохансон изјави синоќа во Загреб дека европската полиција моментно истражува повеќе од 5.000 криминални групи кои заработуваат 110 милијарди евра.

По неформалниот состанок на министрите за внатрешни работи на ЕУ, таа на прес-конференција рече дека тие биле во можност да замрзнат само еден процент од приходите и најави усвојување план за заплена на незаконски стекнати пари, јавија хрватски медиуми.

Хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ, кој беше претседател на состанокот, рече дека граѓаните со право очекуваат владите да ја заштитат нивната безбедност.

Европските министри разговараа за борбата против организираниот криминал, тероризмот, трговијата со луѓе, заштитата на децата на интернет, како и миграцијата и сузбивање на мрежата за шверц на луѓе.

Неформалната средба во Загреб ја одржаа министрите за правда, при што комесарот за правда на ЕК, Дидие Рејндерс, најави дека во февруарти ќе се водат разговори за првиот извештај за владеењето на правото во ЕУ, што ќе служи за испраќање препораки и создавање политички притисок врз европските држави кои немаат независно судство.

„Ние би сакале да го видиме првиот годишен извештај за владеење на правото поставен на маса за време на германското претседателство“, рече Рејндерс.

Германија ќе го преземе претседателството со ЕУ од Хрватска на 1 јули годинава

Коронавирус