понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 155
home Вести

Повеќе од 45 милиони случаи на коронавирусот во светот

Повеќе од 45 милиони случаи на коронавирусот во светот

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 45 милиони и сега изнесува 45.207.651 случаи, според податоците на веб-страницата Ворлдометерс.

Од почетокот на пандемијата, 1.184.057 луѓе починале од последиците од вирусот, а закрепнале 32.896.925.

Активни се 11.126.669 случаи, од кои еден процент, или 82.230, се во критична состојба.

САД сè уште водат по бројот на пациенти и смртни случаи, со потврдени 9.175.543 случаи и 233.745 жртви.

Следат Индија со повеќе од осум милиони пациенти, Бразил со над 5,4 милиони заразени, Русија со над 1,5 милиони случаи, Франција и Шпанија со над 1,2 милиони и Аргентина и Колумбија со повеќе од милион заразени.

Другите држави имаат помалку од еден милион регистрирани случаи на коронавирус.

Коронавирус