среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 108
home Вести

Повеќе од 41 милион луѓе ширум светот се заразени со коронавирусот

Повеќе од 41 милион луѓе ширум светот се заразени со коронавирусот

Бројот на заразени со коронавирусот во светот денеска надмина 41 милион, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометерс.

Од почетокот на епидемијата, 1,13 милиони луѓе починале, а 30,6 милиони пациенти закрепнале од болеста.

Во моментов има околу 9,3 милиони активни случаи ширум светот.

Најлоша е состојбата во САД, каде што се заразени 8,5 милиони луѓе, а починале околу 226 000 лица.

Следува Индија со 7,6 милиони заразени и 115.950 смртни случаи, по што следи Бразил со 5,2 милиони случаи и 154.888 смртни случаи. Русија и Шпанија се европски земји со најголем број заразени лица.

Коронавирус