среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 135
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Повеќе од 20 милиони луѓе во светот се излекувале од Ковид-19

Повеќе од 20 милиони луѓе во светот се излекувале од Ковид-19

Досега над 20 милиони луѓе во светот се излекувале од коронавирусот, односно 20.431.925.

Во исто време, во светот имало вкупно 28.427.160 случаи на Ковид-19, од кои 7.079.946 случаи се активни, според податоците на страницата Ворлдомерс.

Од коронавирусот досега починале 915.288 лица.

Најмногу заразени луѓе има во САД, Индија и Бразил, каде има и најмногу смртни случаи. (МИА)