понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

Од почетокот на пандемијата во светот со коронавирусот се заразиле повеќе од 20 милиони луѓе, а 13 милиони се избориле против него.

Според интернет страницата Ворлдометерс, најмногу оздравени има во земјите каде што има најмногу заразени.

Во САД каде што се заразиле повеќе од пет милиони луѓе, речиси 2.700.000 закрепнале.

Во Бразил, каде што се заразени три милиони луѓе, закрепнале повеќе од два милиони, а во Индија закрепнале еден и пол милион од 2.226.153 лица заразени со коронавирусот.