недела, 1. август 2021. Вести денес: 42
home Вести

Повеќе од 12 милиони луѓе заразени со коронавирус во светот

Повеќе од 12 милиони луѓе заразени со коронавирус во светот

Со повеќе од 219 илјади случаи за само еден ден, вкупниот број на заразени со коронавирусот во светот надмина 12 милиони и 300 илјади луѓе, соопшти Светската здравствена организација.

Бројот на починати надмина половина милион и достигна 556 илјади.

Според последните податоци на СЗО, за еден ден се регистрирани 219.983 нови случаи на заразени, а починале 5.286 пациенти со Ковид-19.

Вкупниот број на заразени во светот достигна 12.322.395, бројот на смртни случаи 556.335.

Најголем број на заразени има во САД – 6.397.230 и во Европа – 2.888.850. (МИА)

Коронавирус