петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Повеќе од 100 луѓе приведени по протести во Лондон

Повеќе од 100 луѓе приведени по протести во Лондон

Немири избувнаа во Лондон синоќа кога демонстранти се судрија со полицијата протестирајќи против најновите ограничувачки мерки воведени од британската Влада.

Според полициското соопштение, за време на демонстрациите биле уапсени 104 лица за кршење на пропишаните мерки поради новиот коронавирус.

„Повеќе од 100 лица кои се уапсени ќе мора да се соочат со последиците од своите постапки“, соопшти полицијата. Во текот на ноќта полицијата ја продолжи акцијата.

Коронавирус