понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 4
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Повеќе од 1,2 милиони заразени со коронавирус во светот

Повеќе од 1,2 милиони заразени со коронавирус во светот

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе.

Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 се излечиле.

Во моментов има 891.636 активни случаи, од кои 95 проценти или 847.541 имаат умерена клиничка слика, а пет проценти, или 44.095 се во сериозна состојба.

Поголемиот дел од заразените се во САД со 311.637 потврдени случаи и 8.454 починати.

Италија е земја со најмногу жртви, односно 14.362 починати.

Коронавирус