сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 43
home Вести

Потврдено, еве кој е напаѓачот во Осло

Потврдено, еве кој е напаѓачот во Осло

Осомничениот за пукањето во ноќниот клуб во Осло е норвешки државјанин роден во Иран. Ова го соопшти полицискиот портпарол Кристијан Хатло.

„Осомничениот е норвешки државјанин со иранско потекло. Тој се товари за убиство, обид за убиство и организирање терористички напад“, го цитира РИА Новости за време на прес-конференција.

Претходно беше објавено дека две лица загинале, а повеќе од десет се повредени во масовно пукање во Осло.

Норвешката полиција го истражува пукањето во ноќен клуб во Осло како терористички напад.

Коронавирус