петок, 4. декември 2020. Вести денес: 22
home Вести

Потврдени првите два случаи на коронавирусот во Англија

Потврдени првите два случаи на коронавирусот во Англија

Два случаи на коронавирус се потврдени во Велика Британија, соопштија здравствените власти.

Шефот на медицинската канцеларија за Англија ги потврди случаите.

-Можеме да потврдиме дека двајца пациенти од Англија, членови на исто семејство, се позитивни на коронавирусот. Тие добиваат специјална нега, употребуваме тестирана контролна процедура за да превенираме ширење на вирусот, истакна професорот Крис.

Оттаму посочуваат дека продолжуваат тесно да соработуваат со Светската здравствена организација и да бидат подготвени за сите сценарија.

Коронавирус