сабота, 26. септември 2020. Вести денес: 4
home Вести

Потрошувашка треска: Најмалку 12 повредени во стампедо во стоковна куќа во Сиднеј

Потрошувашка треска: Најмалку 12 повредени во стампедо во стоковна куќа во Сиднеј

Најмалку 12 лица се повредени во стампедо во стоковна куќа, кога се обиделе да ги дофатат балоните со подарок ваучери за купување во Трговскиот центар Вестфилд Перамот во Сиднеј.

Петмина од повредените се задржани во болница на натамошно лекување. Лекарите наведуваат дека тројца од нив имаат потешки повреди: на градниот кош, болки во вратот и грбот, како и втроглавица.

Стотина купувачи се туркале додека се обидувале да ги фатат златните, сребрените и брознените балони со подарок-картички.

Во турканицата неколку лица паднале на земја и се здобиле со повреди, пренесуваат британските медиуми.

Коронавирус