сабота, 10. април 2021. Вести денес: 89
home Вести

ПОТРЕС ОД НАД 7 СТЕПЕНИ ПО РИХТЕР: Јапонија поминува низ пекол, од овие видео снимки ќе ве полазат морници! (ВИДЕО)

ПОТРЕС ОД НАД 7 СТЕПЕНИ ПО РИХТЕР: Јапонија поминува низ пекол, од овие видео снимки ќе ве полазат морници! (ВИДЕО)

Земјотрес со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во јапонската префектура Фукушима.

Епицентарот бил на 81 километри од градот Ишиномаки.

Не е издадено предупредување за појава на цунами.

Се уште нема информации за евнтуалнни жртви и причинета материјална штета.

Во земјотресот со интензитет од девет степени според Рихтеровата скала што ја погоди Фукушима на 11 март 2011 година и предизвика цунами загинаа 18.000 луѓе. Земјотресот предизвика и оштетување на три реактори во никлеарната централа Фукушима 1.

Коронавирус