сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 105
home Вести

Потрага по преживеани: Трагедија во Дунав

Потрага по преживеани: Трагедија во Дунав

Три лица загинаа, а 16 се водат за исчезнати, oткако туристички брод се судри со друг брод во Дунав во близина на центарот на Будимпешта, јави државната телевизија.

На туристичкиот брод имало 32 патника и членови на екипажот во момент на несреќата што се случила во близина на зградата на унгарскиот Парламент.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека повеќето туристи биле од Азија и дека едно лице по спасувањето е успешно реанимирано.

Во тек е потрага по преживеани што се одвива по силен дожд.

Коронавирус