среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 75
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Вести

Потона едрилица на Хаити: 14 загинати, многумина исчезнати

Потона едрилица на Хаити: 14 загинати, многумина исчезнати

Најмалку 14 лица се удавија, а многумина се сметаат за исчезнати во морето откако едрилица потона во канал помеѓу копнениот дел на Хаити и островот Тортуга, изјави официјален претставник на Хаити.

Координаторот на канцеларијата за цивилна заштита во Северозападниот оддел на Хаити, Хозе Ретон, изјави дека бродот потонал околу 1 часот по полноќ кога луѓето се враќале од пазарен ден на островот Тортуга, од каде има еден час патувањето до копното на Хаити.

– Деветмина преживеани се извлечени од водата, но не се знае колку луѓе исчезнаа во морето, додаде тој.

Ретон вели дека не е познато колку патници платиле околу еден долар за да се качат на бродот, но тој истакна дека ваквите пловни објекти често прифаќаат десетици луѓе. Тој рече дека крајбрежната стража на Хаити не можела да одговори на повиците за помош и дека неговата канцеларија побарала помош од крајбрежната стража на САД.

Ретон, исто така изјави дека било мирно време и дека брановите биле мали во времето кога пловела едрилица.

Коронавирус