среда, 26. февруари 2020. Вести денес: 51
home Вести

Постои план за евакуација на кралското семејство ако има немири поради Брегзит

Постои план за евакуација на кралското семејство ако има немири поради Брегзит

Британските власти ги обновија плановите од Студената војна за преселување на кралското семејство во случај на немири во Лондон поради „нерегулиран излез” на Британија од ЕУ следниот месец, објавија британски медиуми.

-Овие планови за итна евакуација постојат од Студената војна, но сега се редефинирани во случај на граѓански немири по Брегзот без договор, објави „Сандеј тајмс“.

„Меил он сандеј“, исто така, тврди дека е запознат со плановите за преместување на кралското семејство на безбедно место надвор од Лондон, вклучувајќи ја и 92-годишната кралица Елизабета, чиј говор минатиот месец е повик до политичарите да постигнат договор за брегзит.

„Сандеј тајмс“ нагласува дека Дал Дејвис, поранешен полицаец задолжен за кралска заштита, очекува дека кралицата Елизабета ќе биде преместена од Лондон ако се случат немири.