вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 104
home Вести

Постигнат прелиминарен договор за Брегзит

Постигнат прелиминарен договор за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј постигна прелиминарен договор со Европската унија за Брегзит, објави „Тајмс“, повикувајќи се на владини извори.

Постигнат е финансиски договор, кој ќе им овозможи на фирмите на островот траен пристап до пазарите на ЕУ по Брегзит.

Преговарачите од двете страни постигнаа прелиминарен договор за сите прашања околу пазарот на услуги и размена на податоци.

Договорот ќе им овозможи на британските компании пристап до европските пазари, а британската финансиска политика во голема мера е во согласност со европската.

Веста, исто така, имаше и непосреден економски ефект – по објавувањето на договорот, вредноста на фунтата се зголеми за 0,5 поени во однос на американскиот долар. (МИА)

Коронавирус