среда, 4. август 2021. Вести денес: 104
Вонредна вест

ГОЛЕМ РАСТ: 164 новозаболени од коронавирус, починаа три лица

home Вести

Последниот пат кога Европа имала вакви горештини умреле 15 000 луѓе

Последниот пат кога Европа имала вакви горештини умреле 15 000 луѓе

Силен топлотен бран вчера ја погоди северозападна Европа што го зголеми стравот од уште поголема суша, а во францускиот град Бордо била измерена рекордна температура од 41,2 степени Целзиусови.

Во наредните денови температурите ќе продолжат да растат во цела Западна Европа, но веќе во петок ќе почнат да паѓаат, предвидуваат метеоролошките служби.

Властите во францускиот главен град воведоа трет од четири степени за одбрана од екстремни температури, кој предвидува отворање на „сали за освежување“ во јавните објекти и поставување привремени јавни чешми и навлажнувачи, како и серија мерки за постари лица, кои се најчести жртви на летните горештини во кои во 2003 година само во Франција починаа 15.200 животи.

Метеоролозите предупредуваат дека температурите што ќе ја погодат Франција утре би можеле да го урнат историскиот рекорд и овој топлотен бран го споредат со оној од 2003 година, нагласувајќи дека тоа ќе биде уште полош.

Слични мерки се спроведуваат и во други европски градови. Во Виена, Австрија, градските власти помогнаа да се развие нова апликација наречена „Градска оаза“ со чија помош жителите можат да најдат места за освежување: паркови, фонтани и слично.

Учесниците во велосипедската трка Тур де Франс почесто пијат, и секој час добиваат три шишиња или 1,5 литри вода.

Друга жртва на топлотниот бран е француската електрокомпанија ЕДФ, која неделава мораше да запре два нуклеарни реактори во електраната во Голфеш, југозападна Франција, поради температурата на водата во реката Гарона, која се користи за ладење на реакторите.

Во Белгија, предупредувањето за „голема жештина“ се однесува на сите делови на земјата, освен на брегот, и е во сила до полноќ на полноќ. Очекуваната температура е повисока од историскиот рекорд, 38,8 степени Целзиусови, регистриран на 27 јуни 1947 година.

Во западна Фландрија, локалниот гувернер издаде забрана за пушење и палење оган на отворено поради опасност од пожари.

И во Холандија е прогласен „портокалов“ аларм, освен на најсеверните острови.

Во Германија температурата деновиве би можела да стигне до 41 степен во близина на Келн, додека во сојузната покраина Сарска се очекува уривање на рекордот од 2015 година, кога биле измерено 40,3 степени, објави германската служба за временска служба ДВД (DWD).

Британските власти за јавно здравје препорачуваат Британците да одат по сенка и да се воздржат од „прекумерно“ консумирање алкохол.

Во југоисточна Англија, утре се очекуваат 37 степени, што е повеќе од највисоката температура измерена во јули (36,7 степени) и се доближува до историскиот рекорд од август 2003 година, кога биле регистрирани 38,5 степени Целзиусови.

„Токсични спој“ на влажна топлина и полен „може да биде исклучително опасен за 5,4 милиони луѓе во Велика Британија кои страдаат од астма“, предупреди Енди Витамор од организацијата Астма Велика Британија.

Овој топлотен бран – втор за помалку од еден месец, по оној на крајот од јуни – го зголемува стравот од екстремна суша во идниот период.

Коронавирус