вторник, 22. септември 2020. Вести денес: 117
home Вести

Португалија: Изречени највисоки казни за двајца педофили

Португалија: Изречени највисоки казни за двајца педофили

Двајца мажи обвинети за сексуално злоставување малолетници, се осудени во Португалија со максимална казна затвор од 25 години.

Тоа е пресуда без преседан за педофилија во земјата, велат извори блиски до судот.

„Тоа е реченица што ќе остане запаметена во историјата на судството во Португалија“, рече еден од адвокатите на обвинетите.

Првообвинетиот, кој има 27 години и чие име не е објавено, е прогласен за виновен за сексуално злоставување осум малолетни лица, вклучително и бебиња.

Обвинетиот е во притвор од 2017 година. Живеел со неговите родители и сестра во Агеда, на околу 200 километри северно од Лисабон. Тој е обвинет за злоставување на внуките, на кого му било доверено да ги чува кога родителите биле отсутни.

Тој беше прогласен и за виновен за формирање меѓународна мрежа на педофилија што работи на „Даркнет“ со објавување фотографии и видеа за сексуална злоставување.

Другиот обвинет е програмер кој живее во близина на Лисабон. Тој е обвинет за сексуална злоупотреба на својата ќерка. Тој, исто така, објавил фотографии и видеа на страници за детска порнографија.

Коронавирус