сабота, 6. март 2021. Вести денес: 91
home Вести

Португалија: Анкетите навестуваат втор претседателски мандат за Де Соуса

Португалија: Анкетите навестуваат втор претседателски мандат за Де Соуса

Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуса е на прагот да го освои вториот мандат откако однесе убедлива победа во првиот круг од вчерашните претседателски избори, навестуваат резултатите од излезните анкети.

Според анкетите, Де Соуса (72), поранешен професор по право, популарен како политички коментатор, освои 55,5 до 62 проценти од гласовите, според трите излезни анкети по затворањето на избирачките места.

Поранешната европратеничка, социјалистичката кандидатка Ана Гомеш е втора со 13 до 16 проценти, се наведува во анкетатата на избирачкиот центар на Португалскиот католички универзитет.

Најголемо изненадување е десниот популист, Андре Вентура, кој се најде на третото место со девет до 12 проценти од гласовите, покажа анкетата.

На изборите во Португалија имаше четворица кандидати за претседател.

За да се победи на изборите, потребно е да се освојат повеќе од 50 проценти од гласовите.

Шефот на државата во Португалија нема законодавни овластувања врз парламентот и владата, но има влијателен глас во водењето на земјата, наведувата американските медиуми.

Коронавирус