понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 143
Во живо

Обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на нацијата

home Вести

Порошенко побара помош од Германија

Порошенко побара помош од Германија

Украинскиот претседател Петро Порошено побара помош од Германија и нејзините сојузници за да го зајакнат присуството во Црното Море и да ја спречат, како што рече, Русија од понатамошна агресија.

Порошенко оцени дека е неопходна „силна и единствена реакција на агресивното однесување на Русија“.

Наведе дека Русија поставила голем број војници долж границата со Украина, предупредувајќи дека тие ќе влезат подлабоко во украинската територија.

Коронавирус