четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 82
home Вести

Порошенко го раскинува договорот за пријателство со Русија

Порошенко го раскинува договорот за пријателство со Русија

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави синоќа дека планира до 30 септември да ја извести Русија дека нема да биде продолжен Договорот за пријателство, партнерство и соработка.

– Кога ќе добијам некои предлози од МО планирам да го свикам Советот за национална безбедност и Советот за одбрана пред 30 септември и планирам да ја известам Русија за тоа дека договорот нема да биде продолжен, изјави Порошенко на состанок со парламентарни групи.

Според него, договорот нема да биде прекинат туку нема да биде продолжен, бидејки прекин на договор е тешка и долга процедура. Украина и Русија во мај 1997 година потпишаа договор, но тој е на сила од април 1999 година.

(Миа)