четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 30
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Вести

Поразителна статистика за 2018 година: На секои 15 година жените во Индија пријавувале силување

Поразителна статистика за 2018 година: На секои 15 година жените во Индија пријавувале силување

Индија е едно од најлошите места во светот за жените. Според извештајот на индиската Влада, во 2018 година секои 15 минути било пријавувано силување во 2018 година.

Според извештајот од Министерството за внатрешни работи во Индија, жените во 2018 година пријавиле речиси 34.000 силувања што е слична статистика во однос на минатите години. Повеќе од 85 отсто од сторителите беа обвинети, а само 27 проценти се осудени.

Истражувањата од 2016 година на Правната група за заштита и социјална еднаквост на жените во Њу Делхи (Partners for Law in Development) откри дека во просек се уште е потребно 8,5 месеци да се реши случај со силување, што е четирипати повеќе од препорачаниот период.

И покрај промените во судските реформи насилството не престана.

Случајот на групно силување во автобус во 2012 година ја шокираше јавноста и ги натера жителите на Индија да протестираат на улиците за безбедноста на жените и промена на судските реформи во Индија. Дваесет и три годишна девојката беше силувана во автобус од повеќе мажи, а по инцидентот беше хоспитализирана во Сингапур, но почина од здобиените повреди.

Силувањето на тинејџерка во 2017 година од поранешен пратеник на владејачката Индиска народна партија (БЈП) исто така привлече големо внимание во медиумите кога жртвата се обидела да се самоубие обвинувајќи ја полицијата дека не реагирала.

Парламентарни избори 2020