вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Пораст на семејното насилство за време на епидемијата во Лондон

Пораст на семејното насилство за време на епидемијата во Лондон

Бројот на пријави за семејно насилство во Лондон се зголемил за една третина во последните шест недели, соопшти управата на лондонската полиција и упати апел до жртвите да пријават насилство со ветување дека нема да бидат казнети поради кршење на мерките за социјално дистанцирање и ограничување на движењето.

Веќе пет недели во Велика Британија во сила се вонредни мерки поради епидемијата на коронавирусот, продавниците се затворени, а на граѓаните им е наредено да останат дома.

Сепак, управата на лондонската полиција соопшти дека потенцијалните жртви на семејно насилство за време на вонредната состојба се уште поранливи и повеќе изложени на насилниците.

Секој ден лондонската полиција апси околу 100 лица поради вакви дела и им порачува на граѓаните дека никој не мора молчи за насилство или да трпи насилници.

ЕУРО 2020

Македонија