понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 37
home Вести

Поранешен вработен на „Мајкрософт“ украл 10 милиони долари: Како ги земал и што направил со парите?

Поранешен вработен на „Мајкрософт“ украл 10 милиони долари: Како ги земал и што направил со парите?

Поранешен вработен на Microsoft бил обвинет, како го дефинираат истражнитеоргани , во спроведувањето на шема за кражба на 10 милиони долари во дигитална валута , пренесува „Асошиејтед прес”.

Од обвинителството во Сиетл прецизираа дека 25-годишниот украински државјанин Володимир Квашук помагал тестирање на онлајн платформата за продажба на мало на Microsoft.

Тој е обвинет за кражба на дигитална валута како картички за подароци кои би можеле да бидат користени за производите на Microsoft, а потоа ги препродаваат на интернет и користел приходи за купување на автомобил “Тесла” во вредност од 160.000 долари и куќа на на брегот на езеро во вредност од 1,7 милиони долари .

Обвинителот навел дека бил отпуштен во јуни 2018 година откако шемата била обелоденета и дека во текот на седумте месеци од неговата активност $ 2.8 милиони биле префрлени на неговите банкарски сметки .

Квашоу беше уапсен вчера. Неговиот адвокат одби да коментира.

Коронавирус