петок, 25. септември 2020. Вести денес: 181
home Вести

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури кои ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на САД, отежнато се одвива авиосообраќајот и движењето по патиштата. Еднo лице загина во Канзас, откако се превртела машината за чистење снег во која се наоѓал.

Според податоците на компанијата Флајт Авеар, која ги евидентира авиолиниите, на аеродромите во САД се откажани околу 5 000 летови. Не работат и дел од железничките линии меѓу Чикаго, Нујорк, Бостон и Вашингтон.

Коронавирус