среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 113
home Вести

Поради штрајк приземјени повеќе авиони на „Рајанер“ низ Европа

Поради штрајк приземјени повеќе авиони на „Рајанер“ низ Европа
epa07016802 The name and logo of Ryanair is seen on the uniform of an employee of the Irish low cost airline during the press conference of European countries trade unions' representatives in Brussels, Belgium, 13 September 2018. Representatives of five European countries' unions announced a 24-hours strike of employees of the Irish budget airline for 28 September 2018. Ryanair has seen strikes of cabin crews and pilots in several countries over tha past month in a dispute over low salaries and working conditions. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Синдикатите на вработените во нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“ од шест европски држави денеска организараат штрајк, кој се очекува да ги попречи летовите низ целиот континент.

Штрајкуваат синдикатите на „Рајанер“ во Германија, Шпанија, Португалија, Белгија, Италија и Холандија. Можно е над 2.000 летови да бидат откажани поради штрајкот, од кои 250 само во Германија.

– Имавме сериозни закани од компанијата и затоа сме многу задоволни што колегите се приклучија на штрајкот, изјави Мира Нојмајер од германскиот синдикат Верди.

Вработените бараат повисоки плати и подобри услови за работа.

Коронавирус