недела, 4. декември 2022. Вести денес: 40
home Вести

Поради штрајк откажани една четвртина летови на „Ер Франс“

Поради штрајк откажани една четвртина летови на „Ер Франс“

Една четвртина летови на „Ер Франс“ денеска се откажани поради штрајк на пилотите и останатиот персонал, барајќи шест отсто зголемување на платите, кои долги години се замрзнати.

Тоа е најголем шести штрајк на вработени во „Ер Франс“ од февруари оваа година.

Синдикатите планираат нови протести во следните недели, а ќе им се приклучат и вработени во железница поради економските реформи кои планира да ги спроведе францускиот претседател Емануел Макрон.

МИА

Коронавирус