сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 26
home Вести

Поради протестите во Хонгконг осудени деветмина опозиционери

Поради протестите во Хонгконг осудени деветмина опозиционери

Суд во Хонг Kонг денеска осуди деветмина опозиционери поради организирање на еден од најголемите протести во тој град за време на политичката криза во 2019 година.

Окружниот суд прогласи за виновни седуммина опозициски ветерани, вклучувајќи ги адвокатот Мартин Ли и медиумскиот тајкун и демократски активист Џими Лаи.

Тие се осудени за организирање и учество во нелегален собир. Двајца други опозиционери на судењето се изјаснија за виновни.

На осудените им се заканува затворска казна од пет години. Не е познато кога судот ќе ги изрече казните.

Коронавирус