сабота, 26. ноември 2022. Вести денес: 9
home Вести

Поради порнографија отпуштени 32 лица од Амбасадата на САД во Камбоџа

Поради порнографија отпуштени 32 лица од Амбасадата на САД во Камбоџа

Американската амбасада во Камбоџа отпушти 32 работника бидејќи учествувале во споделување на порнографска содржина во неофицијална група на социјалните мрежи.

Според западните медиуми, фотографии и видео снимки, на кои се наоѓаат и лица помлади од 18 години, биле споделувани преку група на Фејсбук.

Фотографиите ги открила сопруга на еден од вработените и го пријавила случајот во Амбасадата, која, пак, ги испратила во Федералното истражно биро (ФБИ).

– Одземени им се акредитациите и телефоните поради натамошна проверка, наведува анонимен извор.

Меѓу отпуштените има и Американци, припадници на обезбедувањето и локален персонал, но нема дипломати.

Стејт департментот засега не го потврди случајот, објаснувајќи дека станува збор за доверлива работа.
МИА

Коронавирус