среда, 4. август 2021. Вести денес: 0
home Вести

Поради пандемијата Фолксваген нема да гради фабрика во Турција

Поради пандемијата Фолксваген нема да гради фабрика во Турција

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се откажа од плановите за изградба на нова фабрика во Турција поради намалената побарувачката на возила за време на пандемијата со Ковид-19.

Фолксваген планираше да отвори фабрика во Маниса, западна Турција во вредност од 1,3 милијарди евра.

Во фабриката во Маниса требаше да се произведуваат возилата од марката Пасат и Суперб, како и Шкода седан.

Коронавирус