сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 23
home Вести

Поради одлуката за џамиите, на Курц му стигнуваат закани по живот

Поради одлуката за џамиите, на Курц му стигнуваат закани по живот

На австрискиот канцелар Себастијан Курц, по одлуката на владата да протера повеќе имами и да затвори седум џамии, како и едно верско здружение, му стигнуваат закани по живот.

Сојузничката криминалистичка служба потврди за виенскиот дневник „Естерајх“ дека анонимни закани биле упатени преку социјалната мрежа Фејсбук.

Портапоролот на службата изјави дека е констатирано оти стигнале повеќе закани поради што е поднесена кривична пријава и покрената истрага.

Полицијата претпоставува дека заканите доаѓаат од турската заедница.

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и се закани на Австрија по одлуката за протерување имами кои се финансирани од турската држава.

Коронавирус