недела, 22. мај 2022. Вести денес: 85
home Вести

Поради дојава за бомба евакуиран Горниот дом на рускиот парламент

Поради дојава за бомба евакуиран Горниот дом на рускиот парламент

Поради дојава за бомба денеска беше евакуиран влезниот дел на Горниот дом на рускиот парламент, објави прес-службата.

– Добивме анонимна дојава за поставена експлозивна направа во зградата. Според безбедносните мерки, персоналот беше евакуиран и зградата се пребарува, се вели во соопштението на прес-службата.

Извор од Долниот дом на Парламентот, претходно изјави дека стигнале дојави за бомби во 25 згради во рускиот главен град, вклучувајќи ги болниците, Московската берза и една мртовечница.

За четири часа пристигнале две дојави за бомби во Долниот дом на рускиот Парламент.

Од септември забележан е бран на анонимни дојави за бомби во 4.000 згради во 215 градови ширум Русија.

Коронавирус