среда, 24. февруари 2021. Вести денес: 156
home Вести

Поради апсењата на протестите во Русија, Франција бара воведување на санкции кон Кремљ

Поради апсењата на протестите во Русија, Франција бара воведување на санкции кон Кремљ

Францускиот министер за надворешни работи Жан Ив Ле Дријан денеска изјави дека апсењето на повеќе од 3.000 луѓе за време на протестот за поддршка на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални го загрози владеењето на правото и повика да се воведат санкции против Русија.

– Успехот на демонстрациите низ Русија е импресивен, изјави Ле Дријан во денешното интервју за радиото „Франс ентер“.

Коронавирус