недела, 24. јануари 2021. Вести денес: 23
home Вести

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова.

– Русија повеќе години работи на вакцина против ХИВ.Имаме свои порототипови, своја вакцина, истакна Попова.

Таа додаде дека покрај другите на вакцина против ХИВ работат и научниците од Институтот Вектор.

Коронавирус