вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 164
home Вести

Поплави во Турција, загинаа најмалку две лица

Поплави во Турција, загинаа најмалку две лица

Најмалку две лица загинаа во свлечишта и поплави што го погодија црноморскиот дел на Турција, јави новинската агенција Анадолија.

Обилни дождови ја зафатија провинцијата Риза, како и другите области, а надојдените води и свлечиштата предизвикаа голема материјална штета.

Поплавени се многу станбени и деловни згради, како и земјоделско земјиште.

Коронавирус