среда, 31. мај 2023. Вести денес: 49
home Вести

Поплави во Романија, загинаа најмалку две лица

Поплави во Романија, загинаа најмалку две лица

Најмалку две лица загинаа во поплави кои го погодија североистокот на Романија, соопштија локалните власти.

Инспекторатот за итни ситуации во округот Сучава соопшти дека 69-годишна жена денеска паднала во река додека поминавала мост кој се срушил и оти ја однела кал.

Нејзиното тело било пронајдено на 10 километри од местото, пренесува АП.

Втората жртва е пастор кој вчера се обидел да спаси крава од поплавена река.

Романските власти упатиле 5.100 припадници на спасувачките екипи за да им помогнат на луѓето кои се погодени од поплавите.