петок, 4. декември 2020. Вести денес: 55
home Вести

Поплави во Нов Зеланд, стотици луѓе евакуирани

Поплави во Нов Зеланд, стотици луѓе евакуирани
epa07347009 Local residents wade through flood water in the suburb of Hermit Park in Townsville, Queensland, Australia, 06 February 2019. Residents have begun cleaning up after days of torrential rain and unprecedented water releases from the city's swollen dam, sending torrents of water down the Ross River and into the city, swamping roads, yards and homes. EPA-EFE/DAN PELED AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Стотици луѓе се евакуирани денеска од домовите и фармите во јужниот дел на Нов Зеланд поради поплави, соопштија властите.

Жителите на градовите Гор, Матаура и Виндхам беа предупредувани веднаш да ги напуштат своите домови поради реките кои се повеќе се полнат како резултат на  обилните врнежи од дожд.

Евакуирани се и неколку стотици туристи од Милфорд Саунд откако поплавите и лизгањето на земјиштето ги прекинаа патиштата. Многумина од нив беа евакуирани со хеликоптер.

На југот на регионот, властите прогласија вонредна состојба.

Коронавирус