четврток, 26. ноември 2020. Вести денес: 2
home Вести

Поплави во Индија: 16 загинати, 140 илјади раселени лица

Поплави во Индија: 16 загинати, 140 илјади раселени лица

Најмалку 16 лица ги загубија животите во поплавите по обилните врнежи во западноиндиската држава Махараштра, а раселени се повеќе од 140.000 луѓе, соопштија денеска локалните власти.

Илјадници камиони се заробени на националниот автопат што ги поврзува Мумбај и Бангалор, бидејќи патиштата се поплавени на неколку места.

Метеоролозите најавија нови обилни врнежи од дожд во текот на следните три дена, поради што властите испратија повеќе тимови за спасување во загрозените области.

Коронавирус