сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 16
home Вести

Помпео во посета на Турција

Помпео во посета на Турција

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ќе ја посети Турција по посетата на Саудиска Арабија,  со фокус на прашањето за исчезнувањето на саудискиот новинар  Џамал ​​Кашоги.

Турското Министерството за надворешни работи соопшти дека Помпео ќе има „работна посета” во Турција, без да го споменува случајот со исчезнатиот ​​Кашоги.

Саудискиот новинар исчезна на 2 октомври, по влегувањето во саудиското конзулат во Истанбул, за да добие документи за венчавка. Постои сомневања дека Хашоги, дописник за „Вашингтон пост“ и критички настроен кон власта во Ријад, може да е убиен во конзулатот.

Посетата на Помпео ќе биде посветена на билатералните односи, Сирија, регионални и меѓународни прашања, се наведува во соопштението на турското Министерство за надворешни работи.
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу вчера изјави дека Помпео „ќе ја информира” Турција за разговорите со Ријад.

Помпео беше испратен од претседателот Доналд Трамп во Ријад поради случајот со исчезнатиот саудиски новинар.

МИА