сабота, 15. август 2020. Вести денес: 33
home Вести

Помпео во посета на Кувајт, Израел и Либан

Помпео во посета на Кувајт, Израел и Либан

Американскиот државен секретар Мајк Помпео замина на Блискиот Исток на повеќедневна турнеја и билетарални средби со високи официјални лица на Кувајт, Израел и Либан.

Тој во Кувајт ќе учествува во американско-кувајтскиот стратешки дијалог, а во Израел ќе има активности на трилетаралните средби со шефовите на државите на Израел, Грција и Република Кипар.

– Државниот секретар ќе ја истакне вредноста на нашето партнерство со овие земји како и важноста од безбедносна и економска соработка во постигнување на регионална стабилност и спротивставување на злонамерните активности на режимот во Иран, се вели во соопштението од Стејт департментот.

Коронавирус